Ще тиждень-два і в соціальних мережах українців почнуть з’являтися фото магнолій. Така традиція. Її не порушила навіть повномасштабна війна. У Києві за минулі роки з’явилося чимало місць, де можна помилуватися екзотичними кущами та деревами цього виду. Але звичайно, культовими є університетський та великий ботсади. У них розкішні колекції.
Моносад магнолій у Національному ботанічному саду імені М.М. Гришка НАН України закладено в 1966 році за проєктом Леоніда Рубцова, на площі одного гектара в амфітеатрі з південно-східною експозицією.
Магнолії квітують з квітня по червень. Фото з архіву: Борис Корпусенко
«Захищеність ділянки в середині амфітеатру створює мікроумови для успішної зимівлі таких досить теплолюбних рослин як магнолії. Прокладена система доріжок повторює лінію вигину амфітеатру. Планування ділянки та поcадка перших рослин здійснені під керівництвом Леоніда Івановича. Ніна Федорівна Мінченко була першим куратором колекції магнолій та монографом роду. Вона створила колекцію та досліджувала ці рослини», — пояснила старша наукова співробітниця відділу дендрології ботсаду Ольга Похильченко.
Зараз у колекції є дев’ять видів магнолій та тюльпанове дерево. При чому деякі види представлені різними сортами. Найбільш ранні починають квітують з початку квітня, а Magnolia acuminata L, огіркове дерево, розпускає жовто-зелені пелюстки у «третій хвилі», наприкінці травня. Це найбільш морозостійка магнолія родом з зі Східної частини Північної Америки.
У всіх цих таких різних видів є спільна проблема — їм не вистачає вологи, хоч це досить і посухостійке дерево. Для наукової установи, яка пережила два суворих роки обмежень для відвідувачів через ковід, а минулого року три місяці була закритою через війну, ціна облаштування системи поливу непідйомна. До того ж цілу зиму йшла боротьба за виживання колекцій екзотичних рослин у оранжереях і ботсаду ще оплачувати ці рахунки.
Квітка магнолії. Фото: Борис Корусенко
Але систему таки споруджують завдяки допомозі благодійного фонду Peli can live, що розгорнули просто титанічну роботу і залучають до проєкту соціально відповідальний бізнес і тих, кому небайдужа доля національного надбання. А рослини ботсаду ним і є.
Уже побудували 12 блоків системи поливу — це 1943 метри, які простягнулися через ділянки ялин, сосен, садових жасминів, ясенів та карій. І 1/5 від запланованого.
Цьогоріч проєкт «вода для ботсаду» реалізовуватиметься уже третій сезон і розпочнеться з колекції магнолій. Допомогти може кожен — фонд, що збирає кошти, зробив прозорою всю документацію і можна простежити за надходженням та витратою кожної гривні.
А потім з повним правом розповідати друзям та знайомим, що доклалися до порятунку дерев, що з’явилися на Землі в епоху динозаврів.
Наталка МАРКІВ, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua