У четвер, 11 травня, у стінах Київського національного університету будівництва і архітектури відбувся круглий стіл, на якому обговорили будівельну галузь під час війни.
На захід запросили представників будівельної сфери з різних регіонів України, а також представників влади.
ГРОШОВА КОМПЕНСАЦІЯ ТА СЕРТИФІКАТИ НА ЖИТЛО
На початку заходу учасники згадали, що відучора в мобільному застосунку Дія запрацювала нова послуга — «єВідновлення», у межах якої українці зможуть отримати кошти (максимальна сума 200 тисяч гривень, — ред.) на ремонт домівок, які постраждали через війну.
На першому етапі цієї послуги допомогу отримають люди, чиї будинки потребують косметичного ремонту. До прикладу, житло придатне для життя, але треба замінити вікна, двері, відремонтувати дах тощо.
Люди, які мають зруйноване помешкання на тимчасово окупованих територіях, також зможуть отримати відповідну компенсацію. Їм пропонуватимуть як житлові сертифікати, так і кошти на відбудову.
До слова, задля того, щоби підтвердити руйнацію житла на час загострення війни на тимчасово окупованій території, фахівці через супутникові знімки звіряють інформацію.
БЕЗБАРʼЄРНІСТЬ, СТВОРЕННЯ НОВИХ ПІДПРИЄМСТВ ТА УТИЛІЗАЦІЯ БУДІВЕЛЬНИХ ВІДХОДІВ
На думку учасників заходу, після війни питання безбарʼєрності постане ще більше. Тому планувати відбудову варто з урахуванням комфортного середовища для всіх верств населення.
Також прозвучала думка про те, що важливо попрацювати і над створенням підприємств, які б забезпечували базові потреби для відбудови. До прикладу, під час великої війни в Гостомелі вщент знищили завод з виготовлення якісної цегли. А підприємств, які б виробляли скло в Україні немає — раніше деякі забудовники мусили замовляти його або в рф, або в білорусі.
Обговорили й питання, яке стояло ще до загострення війни — рекультивація полігонів з будівельним сміттям. На сьогодні в Україні немає жодної програми для будівництва заводу, який би утилізовував або переробляв ці відходи.
ПРОБЛЕМИ ЗАБУДОВНИКІВ НА ЧАС ВЕЛИКОЇ ВІЙНИ
За словами Михайла Сидорчука, представника від компанії-забудовника Приморського краю «Гефест», основна проблема для них сьогодні — це падіння попиту.
«Наразі компанія все одно продовжує будувати. Люди платять за нерухомість в розстрочку, і це дає змогу покривати якісь касові розриви. Словом, на цей момент касові розриви інвестор покриває за власні кошти. Утім, це не може тривати довго», — сказав він.
Натомість у Дніпрі попит поступово, але зростає. Роман Манохін, представник компанії «Дніпростройінвест», розповів, що від 24 лютого понад 80% обʼєктів нерухомості в місті зупинились. Причиною тому була і воєнна агресія рф, і безпека робітників.
Проте вже на початку цього року в місті почали будувати 60-65% новобудов. І передувало цьому стабільність електроенергії та попит з боку інвесторів.
Сергій Одарович з компанії «У-квартал» поділився, що він дійшов до висновку, що треба будувати не тільки багатоповерхівки, а й школи. Мало того, чоловік вважає, що віднині кожен забудовник має прагнути до комплексної забудови. Це і будинки, і школи, і садочки, і стадіони.
«Через війну зараз по всій Україні багато шкіл зруйновано. Для розуміння, щоби побудувати школу, а це мінімум сім тисяч квадратних метрів, треба 10 мільйонів доларів. Тут постає питання: де їх взяти. Якби ж в банку можна було взяти ці гроші, спираючись на багаторічний досвід у цій справі… Треба з цим щось робити», — наголосив він.
ПОСТАЛА НОВА ПРОБЛЕМА — ПРОФІ БУДІВЕЛЬНОЇ ГАЛУЗІ ЗАБИРАЮТЬ НА ВІЙНУ
Олександр Лезнюк, представник компанії «Макроекобуд», які будують в Житомирі, Полтаві, Хмельницькому та Рівному, говорить про іншу, не менш кричущу тему — нестача спеціалістів через мобілізацію та добровільну службу в ЗСУ.
«Будівельників з великим досвідом масово забирають на війну. Відтак, ми лишаємось профі та спеціалістів у будівельній галузі. А для того, щоби навчити нову людину — треба немало часу. З кожним днем ця проблема стає все актуальнішою та актуальнішою», — зауважив він.
Олександр Ковальчук, старший науковий співробітник КНУБА, запевняє, що наразі університет посилено готує нових кадрів, аби випускники допомагали відбудовувати країну та розвивали будівельну галузь.
«З погляду нашого університету можу сказати, що ми готуємо нові кадри та запустили програму з підготовки фахівців з енергоефективності. Стосовно питання підготовки робочих кадрів — це дійсно проблема, оскільки на сьогодні 50% абітурієнтів знаходяться за кордоном», — сказав він.
***
По завершенню круглого столу, усі поради та важливі кейси з зустрічі підсумували. Учасники домовились частіше проводити такі заходи, адже попереду велика відбудова України, в якій братиме участь кожен з нас.
Нагадаємо, що у Києві продовжують відновлювати пошкоджені обстрілами рф будинки. Ремонт 17-ти найбільш пошкоджених житлових будинків розпочали на початку літа минулого року. Тоді відновили 11 будинків, цього року — ще три.
Також днями до ушкоджених додалася ще одна багатоповерхівка у Святошинському районі, куди влучили уламки російського дрона. Цей будинок місто оперативно відновлюватиме.
Даша ГРИШИНА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua