У столиці вже діє Барнахус-центр захисту та соціально-психологічної підтримки дітей. Мова йде про емоційне, моральне, фізичне та сексуальне насильство. Що це за центр і які його принципові відмінності?
«Про Барнахус говоримо, коли дитина постраждала від насильства або стала свідком здебільшого сексуального насильства», — акцентувала Марина Хонда, заступниця голови КМДА в інтерв’ю «Главкому».
Вона нагадала, як працювала система раніше: зґвалтовану дитину возили до прокуратури, до поліції. А дитині — 6-7 років, вона бачила свого кривдника. Були такі випадки, коли у маленької постраждалої чи постраждалого починалася істерика.
Марина Хонда, заступниця голови КМДА. Фото: Олексій Самсонов
Але тепер є Барнахус — це міждисциплінарний центр, куди правоохоронці привозять дитину і тут здійснюється співбесіда, проводиться медичний огляд для цілей судової медицини, здійснюється всебічна оцінка і надаються усі необхідні терапевтичні послуги.
«В одному місці — огляд, експертиза, опитування дитини в ігровій кімнаті. Камера записує усе, що відбувається, ведеться єдиний протокол, який потім передається правоохоронцям і дитину більше система не чіпає, з нею продовжує працювати психолог», — розповіла про відмінності Марина Хонда.
Вже встановлені факти сексуального насильства проти дітей з боку російських окупантів. Ці факти відкрилися після звільнення наших територій.
«У судовому процесі свідчення дитини є важливими, однак участь у судовому процесі може завдати шкоди дитячій психіці», — зауважила заступниця голови КМДА.
Тому цю дитину опитує психолог у так званій зеленій кімнаті. І отримані дані є доказами у суді. Так само відбувається і в країнах Євросоюзу.
Важливо знати, що методика «Зелена кімната» — це система заходів забезпечення прав і свобод дитини у ході слідчих та процесуальних дій через створення сучасних умов. Складається вона з двох кімнат.
Перша — терапевтичний зал, у якому працює спеціаліст — психолог, фахівець з педагогіки, працівник органів Національної поліції безпосередньо з дитиною.
Друга — робоче приміщення для працівників органів Нацполіції та залучених спеціалістів, у якому відбувається спостереження за поведінкою дітей. Такий підхід дозволяє психологу у невимушеній атмосфері розпитувати дитину про те, що сталося (спеціальна система допиту).
Система побудована так, щоби спеціалісти та правоохоронці мали можливість бачити опитування психолога, навіть не знаходячись поруч. Таким чином дитина уникне психологічного травмування від розмов з багатьма спеціалістами.
Читайте також:
“Кризові кімнати в Києві переповнені жертвами насильства, — повідомила Марина Хонда». За її словами жертвами насильства стають не тільки діти та жінки, але й чоловіки, які зазнають знущань з боку брата або п’яного батька.
Ольга СКОТНІКОВА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua