У квітні філармонія традиційно запрошує насолодитися звучанням творів улюблених авторів та підготувала меломанам сюрпризи. Перший з них — прем’єра літературно-музичної вистави «Запорожець за Дунаєм», яка зазвичай ставиться на оперній сцені.
Також поціновувачі академічної музики мають змогу не лише почути знаних українських композиторів, як Ганна Гаврилець, Валентин Сильвестров чи Євген Станкович, а відкрити для себе нові імена — представника неофольклорного напрямку Миколу Коляду, який 100 років тому творив у Харкові, та Юрія Іщенка, що на основі музичних напрямів 20 століття виробив авторський стиль.
Крім того, прозвучать концерти духовної музики — «Сім останніх Слів Спасителя нашого на Хресті» Йозефа Гайдна, вечір до Великодня, Stabat Mater сучасного композитора Карла Дженкіса та «Реквієм» Моцарта до 37-х роковин Чорнобильської трагедії.
МУЗИЧНИЙ ТЕАТР: «Запорожець за Дунаєм»
Цьогоріч виповнюється 160 років від дня прем’єри культової української опери Семена Гулака-Артемовського. В філармонії її покажуть у жанрі літературно-музичної вистави на одну дію (в оригіналі твір має три дії). Автор проєкту та його художній керівник — Володимир Лукашев, режисерка-постановниця — Ганна Новіченко.
Як зазначають у закладі, твір має динамічний сюжет, колоритні образи, життєствердний гумор та яскраві історичні паралелі, що дає можливість розставити акценти, суголосні часові. У «Запорожці» побудували аналогії зі сьогоденням: поневіряння тих, хто нині покинув рідну землю, рятуючись за кордоном, і мрії про життя у вільній, незалежній Україні, які допомагають нам витримати і вистояти.
Коли: 2 квітня о 19:00
Вартість квитка: 200-350 грн.
СИМФОНІЧНА МУЗИКА: Дебюссі, Шопен, Дворжак
Дебюссі, Гаврилець. Національний симфонічний оркестр
Симфонія «Паралелі» української композиторки Ганни Гаврилець (1958-2022) створена 2008 року. Це — один із її шедеврів для симфонічного оркестру. Використовуючи мінімум засобів музичної виразності, Гаврилець вдалося створити багату внутрішніми сенсами музику, що заворожує емоційністю та щирістю.
Перша рапсодія для кларнета з оркестром представника європейського музичного імпресіонізму Клода Дебюссі написана 1910 року на замовлення дирекції Паризької консерваторії для щорічних студентських іспитів. Твір є своєрідним тестом на перевірку професійних навиків студентів-кларнетистів. Рапсодія присвячена Просперу Мімару, видатному французькому кларнетисту, який був на той час професором Паризької консерваторії. У цьому концерті сольну партію виконає Юрій Набитович.
Коли: 5 квітня о 19:00
Вартість квитка: 250-400 грн.
Шопен, Равель. Симфонічний оркестр НФУ
У цьому концерті, організованому філармонією та благодійним фондом VERE MUSIC FUND, познайомлять із молодою талановитою піаністкою Марією Клименко. Студентка Національної музичної філармонії, вона вже є лауреаткою кількох міжнародних конкурсів. Піаністка зіграє сольну партію у Першому фортепіанному концерті Фридеріка Шопена. Також цього вечора прозвучить пасторальна Сюїта №2 із балету «Дафніс і Хлоя» про кохання пастуха й пастушки французького класика Моріса Равеля.
Коли: 7 квітня о 19:00
Вартість квитка: 350-500 грн.
Вебер, Дворжак. Філармонічний оркестр НФУ
Ще одне яскраве ім’я, яке відкриють слухачам VERE MUSIC FUND та філармонія, — Гліб Сасько, талановитий віолончеліст. У травні молодому киянину виповнюється 20. Гліб є студентом Національної музичної академії України, а з жовтня 2022 року став артистом оркестру Національної опери України. У цьому концерті музикант зіграє сольну партію в сі-мінорному віолончельному концерті Антоніна Дворжака, створеному 1895-го. Це єдиний концерт композитора для віолончелі з оркестром і останній його твір, написаний у цьому жанрі. Також пролунає увертюра до опери «Оберон» німецького композитора Карла Марія фон Вебера.
Коли: 21 квітня о 19:00
Вартість квитка: 250-400 грн.
КАМЕРНА МУЗИКА: українські автори та Великдень
Богдана Півненко (скрипка) та Анна Хмара (фортепіано)
Дует подарує вечір української музики з творами як знаних, так і маловідомих композиторів. Серед останніх — талановитий та самобутній Микола Коляда (1907-1935), який трагічно загинув у віці 28 років. Його творче життя пов’язане з Харковом 1920 — 1930-х років. Коляду вважають представником неофольклорного напрямку української музики. Також у програмі концерту — твори Бориса Лятошинського, Рейнгодьда Гліера, Юлія Мейтуса, Віктора Косенка.
Коли: 6 квітня о 19:00
Вартість квитка: 200-350 грн.
Гайдн. «Сім останніх Слів Спасителя нашого на Хресті»
За тиждень до Великодня Київський камерний оркестр під орудою Наталії Пономарчук представить твір Йозефа Гайдна, створений для виконання під час Великого Посту. «Сім слів» написаний 1785 року на замовлення представництва собору в Кадиксі (Іспанія). Музика мала заповнювати паузи між виступами єпископа під час літургійної служби. Тому у творі сім частин, кожна з яких триває близько десяти хвилин. Гайдн вочевидь передбачав, що цей твір буде виконуватися і за межами церкви, тож написав музику, яка би, попри свій повільний темп, не втомлювала слухача.
Коли: 8 квітня о 19:00
Вартість квитка: 350-500 грн.
«Класичний Великдень». Камерний ансамбль «Равісан»
Напередодні одного з найбільших християнських свят Камерний ансамбль «Равісан» Національного будинку музики представить програму «Класичний Великдень».
У програмі — особлива музика, яка спонукає людину до самозаглиблення та покаяння. Серед творів: Арія «Помилуй мене, Господи» з ораторії «Страсті за Матвієм» Йоганна Себастьяна Баха», його ж хоральна прелюдія «Христос лежав в обіймах смерті» з однойменної кантати на Святе Воскресіння Христове, Інтродукція з ораторії «Сім слів Спасителя на хресті» Йозефа Гайдна у перекладенні для органа тощо. На концерті звучатиме й орган (соліст Максим Сидоренко).
Коли: 15 квітня о 19:00
Вартість квитка: 250-400 грн.
«Потаємні поклики. Камерні симфонії Євгена Станковича»
Музиканти Liatoshynskyi Capella під орудою диригента Богдана Пліша продовжують популяризувати творчість одного з патріархів сучасної української академічної музики, композитора Євгена Станковича. Цього разу Капела представить П’яту симфонію «Потаємні поклики» для чотирьох валторн і струнних, Сьому «Шляхи і кроки» для скрипки, цимбал, челести, фортепіано й камерного оркестру, а також Другу симфонієту для чотирьох валторн і струнних. Твори Станковича завжди асоціюються з Україною –використанню характерних народних інструментів, тембрів та мелодійних мотивів.
Коли: 20 квітня о 19:00
Вартість квитка: 250-400 грн.
Євген Громов. Шуберт, Сильвестров
Київський піаніст Євген Громов звертається до ранньої творчості композитора Валентина Сильвестрова. Прозвучать «Тріада» для фортепіано (ще студентська робота) та написана вже зрілим майстром, лауреатом кількох міжнародних композиторських премій, Третя фортепіанна соната. У цій сонаті, створеній 1979-го, композитор уперше звертається до жанру постлюдії. У ліричності фортепіанних сонат Сильвестров виступає продовжувачем традиції, започаткованої Францом Шубертом. Євген Громов виконає також Восьму («Незавершену») сонату Шуберта та його Експромти для фортепіано.
Коли: 22 квітня о 19:00
Вартість квитка: 200-350 грн.
Моцарт. Реквієм. Київський камерний оркестр — 26 квітня, 19.00
Відомо, що це останній твір Моцарта, який він написав, як виявилось, на смерть самому собі. У концерті Київського камерного оркестру «Реквієм» прозвучить у версії для струнних Петера Ліхтенталя. Вечір присвячений пам’яті жертв Чорнобильської катастрофи, і відбудеться у 37-мі роковини з дня трагедії.
Коли: 26 квітня о 19:00
Вартість квитка: 350-500 грн.
«Віолончельні сонати: Брамс, Мендельсон» — 29 квітня, 19.00
Представники мистецької формації Nota Bene Chamber Group, музиканти Артем Полуденний та Роман Лопатинський, подарують вечір романтичної музики. Віолончельні сонати Йоганнеса Брамса та Фелікса Мендельсона не надто відомі широкому загалу, адже їхні творці увійшли в історію музики передусім як симфоністи, майстри великих музичних форм. У творчості Брамса є лише одна соната для віолончелі й фортепіано, а Мендельсон написав дві віолончельні сонати.
Коли: 29 квітня о 19:00
Вартість квитка: 250-400 грн.
ОРКЕСТР ТА ХОР: Stabat Mater, Дворжак, Іщенко
Дженкіс. Stabat Mater
Національний президентський оркестр та Академічний камерний хор «Хрещатик» за участю солісток Марії Семеляк (мецо-сопрано) та Олександри Дудченко (східний вокал) представлять «Stabat Mater» Карла Дженкіса. Музика сучасного уельського композитора має елементи етно й джазу, захоплює масштабом і, водночас, простотою.
«Stabat Mater» написано й уперше виконано 2008 року. Композиція базується на однойменній середньовічній католицькій секвенції й поєднує інтонації григоріанського хоралу зі східними народними мотивами, опираючись на традиційні моделі сучасної західноєвропейської музики.
Коли: 11 квітня о 19:00
Вартість квитка: 250-400 грн.
Дворжак, Іщенко
Національний симфонічний оркестр України під орудою диригента Володимира Сіренка разом із Національною капелою «Думка» виконають масштабну Месу ре-мажор Антоніна Дворжака. Також на концерті прозвучить музика українського композитора Юрія Іщенка (1938 — 2021). Ввібравши в себе майже всі стилі музики ХХ сторіччя, Іщенко створив власний й неповторний авторський стиль. У концерті пролунає його Симфонічна містерія «Воскресіння».
Коли: 14 квітня о 19:00
Вартість квитка: 350-500 грн.
Адреса філармонії: Володимирський узвіз, 2
Іспанська тема, зіркова Аїда та Баядерка: що подивитися в Національній опері у квітні. Серед приємних сюрпризів — довгоочікуване повернення до поточного репертуару багатьох шедеврів світової класики.
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua