Київ готується до збільшення вартості проїзду в муніципальному транспорті до 30 гривень, яке планують запровадити з 15 липня. Наразі профільні служби Київської міської держадміністрації аналізують пропозиції, подані експертами під час публічних обговорень та електронних консультацій. Водночас, через незбалансовану тарифну політику, столичний громадський транспорт до кінця поточного року може втратити до чверті пасажиропотоку. Таку думку висловлює співзасновник громадської організації “Пасажири Києва”, транспортний аналітик Олександр Гречко.
Суспільне звернулося до експерта за коментарем щодо недоліків пропозицій КМДА стосовно тарифів на громадський транспорт та альтернативних варіантів, які пропонують фахівці.
Люди очікують на транспорт на зупинці в Києві. Суспільне Новини/Іван Антипенко
Транспорт для пільгових категорій
У столиці планується підвищення вартості проїзду в комунальному транспорті до 30 гривень за одну поїздку. Нові розцінки можуть набути чинності з 15 липня 2026 року.
Для пасажирів, які користуються транспортною картою та придбають поїздки оптом, передбачено систему знижок: залежно від обсягу придбаних поїздок, ціна однієї може коливатися від 25 до 30 гривень. Місто також планує зберегти пільги для учнів та студентів, а також запровадити опцію пересадкового квитка, дійсного протягом 90 хвилин.
Крім того, пропонуються місячні абонементи, вартість яких становитиме 4875 гривень, при цьому вартість однієї поїздки в середньому складатиме 23,3–23,6 грн.
Представники КМДА обґрунтовують необхідність перегляду тарифів зростанням витрат на електроенергію, пальне, обслуговування рухомого складу та оплату праці.
Транспортний аналітик Олександр Гречко вважає, що запропоновані тарифи матимуть руйнівний ефект для всієї системи громадського транспорту міста.
“Це абсолютно цілеспрямована шкода, спрямована на руйнування комунального транспорту як системи. Щоб він став виключно засобом пересування для найменш забезпечених верств населення, який перевозитиме переважно пільговиків”, — зазначає експерт.
За його даними, наразі дві третини пасажирів комунального транспорту становлять пільговики, і лише третина – платні пасажири. Після чотирикратного підвищення тарифів ця пропорція, ймовірно, погіршиться, припускає експерт.
“Я переконаний, що через таку тарифну дискримінацію до кінця року частка платних пасажирів скоротиться до 25%”, — прогнозує Олександр Гречко.
Пасажири сідають у тролейбус на зупинці на Майдані Незалежності в Києві. Суспільне Новини/Іван Антипенко
Куди попрямують пасажири
Частина киян, ймовірно, перейде на маршрутні таксі, особисті автомобілі, електросамокати або велосипеди, зазначає співзасновник ГО “Пасажири Києва”. За його словами, представники аналітичної компанії “Промобільність” підрахували, що, наприклад, використання електромобіля для щоденних поїздок може виявитися економічно вигіднішим, ніж комунальний транспорт за новими тарифами.
Окрему загрозу, на думку Гречка, становить посилення конкуренції з боку маршрутних таксі. Наразі їхні послуги коштують 20 гривень. Однак, після підвищення тарифів на комунальний транспорт, вартість проїзду в маршрутках може зрости до 25 гривень, що призведе до масового переходу пасажирів до приватних перевізників, вважає експерт.
“Маршрутники використовують інфраструктуру комунального транспорту: вони відстежують його рух і вирушають за дві хвилини перед ним. Таким чином, вони перехоплюють платоспроможних пасажирів, залишаючи пільговиків комунальному транспорту”, — пояснює Гречко.
Економічне обґрунтування тарифів
У КМДА стверджували, що обґрунтований тариф у столиці становить 64 гривні для метрополітену та понад 40 гривень для наземного транспорту. Громадська організація “Пасажири Києва” наводить значно нижчі показники: приблизно 26 гривень для метро та 21 гривню для наземного транспорту.
“Ми взяли дані з офіційних фінансових звітів Київпастрансу та метрополітену за минулий рік і поділили їх на кількість перевезених пасажирів. Це і є собівартість без жодних нарахувань”, — розповідає Гречко.
За його словами, у розрахунках КМДА закладена подвійна амортизація: рухомий склад, придбаний за кошти киян, списується двічі. Крім того, додає експерт, міським головою Кличком була затверджена програма розвитку метрополітену на 2026–2027 роки із завищеними показниками, які були використані для обґрунтування тарифів.
Чоловік оплачує проїзд у тролейбусі в Києві. Суспільне Новини/Іван Антипенко
Пропозиції від “Пасажирів Києва”
Фахівці громадської організації “Пасажири Києва” розробили власну тарифну модель, яка, за їхніми оцінками, дозволила б подвоїти доходи транспортних підприємств та зменшити обсяг дотацій на 2,5 мільярди гривень.
Вони пропонують такі тарифи:
- разова поїздка – 20 гривень з можливістю пересадки протягом 45 хвилин;
- пересадковий квиток на 90 хвилин – 30 гривень;
- місячний абонемент – 1000 гривень.
“Абонемент за 4875 гривень увійде до п’ятірки найдорожчих у Європі, при цьому якість транспортного обслуговування є однією з найнижчих”, — зазначає Олександр Гречко, аналізуючи вартість місячного проїзного, запропоновану КМДА.
Для порівняння, він наводить приклад Варшави, де місячний абонемент коштує близько 1300 гривень, а разова поїздка – 40–70 гривень. Саме така логіка – висока вартість разових квитків, але вигідні абонементи – стимулює громадян обирати громадський транспорт замість особистого автомобіля, підкреслює транспортний аналітик.
Як повідомили Суспільному у Департаменті економіки та інвестицій Київської міської державної адміністрації, з 18 травня по 1 червня поточного року на офіційному порталі Києва відбулися електронні консультації щодо проєкту розпорядження про підвищення вартості разової поїздки в комунальному транспорті. У них взяли участь 1377 користувачів порталу.
“Наразі проводиться робота з розгляду та опрацювання пропозицій, отриманих під час громадських обговорень, а також узгодження положень проєкту розпорядження із зацікавленими органами”, — йдеться у відповіді на запит.
У відомстві додали, що після завершення всіх погоджувальних процедур проєкт розпорядження про підвищення тарифів на проїзд у муніципальному транспорті буде передано на підпис міському голові Віталію Кличку.
Авторки: Дар’яна Скриннік і Анна Лісовенко
