25 травня 2023 року в приміщенні Національної академії мистецтв України відбудеться урочисте відкриття виставки «Братство. Богоявлення. Собор».
Проєкт створений командою Комунальний заклад «Центр консервації предметів археології» та Департамент охорони культурної спадщини КМДА, у співпраці з 12 інституціями зі сфери освіти, культури, науки, громадського та правничого секторів.
Афіша заходу. Фото з відкритих джерел
Звернення до історії цієї унікальної святині, в межах політичного, духовного та культурного контексту епохи гетьмана Івана Мазепи актуалізує історичний зв’язок із поколіннями українського народу, які творили самобутній світ української культури та ідентичності.
Впродовж декількох століть Братський монастир залишався одним з головних просвітницьких, культурних та релігійних центрів нашого міста, що відігравав значну роль в його історії, однак у 1930-х роках святиню зруйнували за наказом більшовицької влади.
«Богоявленський собор був зразком патронального храмового будівництва, витвором архітектурного мистецтва доби бароко, а разом зі зведеною у середині XVIII століття дзвіницею Києво-Братського монастиря — архітектурною домінантою Подолу. Поєднання цих факторів творили визначну історико-культурну цінність собору, яка, втім, була знехтувана радянською владою на користь антирелігійної кампанії та запланованих містобудівних перетворень у новій столиці УСРР — місті Києві…», — зауважують куратори експозиції.
У 1930-х унікальну пам’ятку зруйнували за наказом радянської влади. Фото з відкритих джерел
За їхніми словами, злочинні дії радянської влади стосовно українських святинь надзвичайно перегукуються з воєнними реаліями нашого сьогодення, коли внаслідок російської збройної агресії щодня знищуються знакові об’єкти української культурної спадщини.
У такій ситуації комплекс заходів, спрямований на збереження чи щонайменше — попередження втрат стає не лише практичним проявом охорони та збереження культурного надбання, а і зброєю на шляху обстоювання національних інтересів та національної ідентичності. Цим же шляхом іде і виставка, присвячена Богоявленському соборові — культурній святині, історія і пам’ять про яку є однією зі складових українського гранд-наративу.
Проєкт складається з трьох окремих частин:
1. Виставка одного дня «ВІДБУДОВА ТА ІКОНОСТАСИ БОГОЯВЛЕНСЬКОГО СОБОРУ В ХІХ СТ.» — тільки під час урочистостей з нагоди відкриття основної виставки — 25 травня 2023 р. з 17:00 до 20:00.
Гості заходу зможуть побачити оригінали акварелей видатних київських архітекторів ХІХ століття, зокрема: Андрія Меленського, Павла Спарро, Володимира Ніколаєва, які відіграли значну роль у розбудові та реставрації Богоявленського собору.
2. Виставка одного тижня «ТІ, ЩО ВИЖИЛИ. ПРЕДМЕТИ КУЛЬТУ» — з 25 до 29 травня 2023 року.
Відвідувачі мають змогу побачити сучасні ікони: «Пресвята Богородиця Всецариця» та «Зняття з хреста», яка тільки-но повернулися з експонування в США та одразу після експонування на цій виставці поїдуть в наступну подорож за кордон, щоб розказувати правду про рашистів як представників антицивілізації.
Богоявленський собор та сучасна панорама Контрактової площі. Фото з відкритих джерел
3. Постійна експозиція «МОВОЮ ДОКУМЕНТІВ. ЗЛОЧИН ПРОТИ БОГОЯВЛЕНСЬКОГО СОБОРУ» — працюватиме протягом усього періоду експонування.
Також в межах проєкту передбачається ряд заходів: лекторій, кураторські та авторські екскурсії, круглі столи та концерти.
«У час війни рф з Україною побачити оригінали робіт, які складають національну спадщину, є унікальною можливістю, якою радо ділимося з усіма гостями організованої нами виставки», — зазначають куратори експозиції.
Виставка є своєрідною присвятою Дню Києва і порушує питання тяглості цінностей і сенсів, які творять Київ вічним і прекрасним містом, роблять українство Києво- центричним.
Виставка «Богоявлення. Братство. Собор»
Коли: до 30 червня
Де: вулиця Бульварно-Кудрявська, 20
До теми: Втрачені святині Києва: Богоявленський собор на Контрактовій площі
Тетяна АСАДЧЕВА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua