Сьогодні та завтра, завітавши до київського Скансену, можна насолодитися виконанням традиційних українських колядок та щедрівок, театралізованими вертепними дійствами, створити різдвяну зірку, а також відкрити таємниці стародавніх ворожінь.
Святкова програма розпочнеться концертом «Різдвяна феєрія», де прозвучать українські колядки та щедрівки, а також покажуть традиційні вертепні дійства.
Музей відтворює прадавні українські традиції. Фото зі сторінки музею
Обряд щедрування — старовинний звичай церемоніальних обходів хат з побажанням щастя членам сім’ї та процвітання господарства. Щедрівки величають господаря, господиню та їхню родину, зичать достатку, багатого врожаю, приплоду худоби та доброго роїння бджіл.
У щедрівках часто згадуються ластівки, жито та посіви — відгомони дохристиянської традиції, коли Новий Рік зустрічався весною.
За старовинними традиціями щедрувати прийнято із вечора до півночі в переддень Святого Василя (13 січня).
Афіша заходу. Фото зі сторінки музею
«За християнським календарем це також день преподобної Меланії. Вважається, що Меланка-Вода приходить на щедрий вечір разом із Василем-Місяцем сповістити господарям про урочистості та справити гостини», — розповідають в Музеї просто неба.
Також зранку у цей день господині готують другу обрядову кутю — щедру. Крім того, печуть млинці, пироги з сиром, варять вареники, щоб було чим пригощати щедрувальників.
Звечора до півночі щедрувальники обходять оселі. Щедрують переважно дівчата, а парубоцькі гурти «водять Козу» чи «Меланку». Хлопці, вбрані у Меланку й Василя, Цигана, Смерть, Козу та інших персонажів, висловлюють добрі побажання, веселять піснями, танцями та жартівливими сценками.
Афіша заходу. Фото зі сторінки музею
Святкову програму продовжить різдвяний концерт «Радуйтеся, всі людіє…» від аматорського хору Б.А.Х. Їх виступ відбудеться у Миколаївській церкві в експозиції Полісся о 14.00.
У програмі звучатимуть українські духовні твори доби Бароко, канти, псалми, твори Миколи Дилецького та Максима Березовського, святкові колядки та щедрівки.
«Сьогодні кожному з нас потрібна можливість відпочити душею! Це шанс для кожного довірити музиці свої надії, побажання, вилити смуту та очистити розум! В Україні з давніх-давен на Різдво звучить музика, колядки та щедрівки. Тож хор Бах теж святкуватиме з нами, ділитиметься своєю енергією, подарує надію та надихатиме», — переконані музиканти.
Бароковий Аматорський Хор Б.А.Х. — спільнота творчих людей, який об’єднує любов до хорового співу та барокової музики. Колектив створений у квітні 2018 року за ініціативи громадського об’єднання Open Opera Ukraine.
Хор Б.А.Х. постійно проводить репетиційну та концертну діяльність, виступає в Києві з різноманітними програмами барокової музики. В репертуарі твори Йогана Себастіана Баха, Георга Фрідріха Генделя, Миколи Дилецького, Миколи Леонтовича та інших західноєвропейських та українських композиторів. Хор постійно підвищує свою виконавську майстерність. У 2020 році хор був запрошений до участі у змаганні World Choir Games від Interkultur до Бельгії.
Учасники хору Б.А.Х. це люди різних професій, інтересів та в більшості без професійної музичної освіти.
Керівник хору — Наталія Хмілевська, кандидатка мистецтвознавства, хормейстерка, диригентка, експертка з барокового вокалу. Вона очолює дослідницьку лабораторію з вивчення та виконання української барокової музики в межах проєкту Musica Sacra Ukraina.
Афіша заходу. Фото зі сторінки музею
В неділю 15 січня о 13:00 відвідувачі музею можуть долучитися до інтерактивного дійства «Таїна ворожіння», що відбудеться в експозиції «Середня Наддніпрянщина». Етнографи музею підготували цікаві факти про традиції життя предків та різні види гадання й ворожіння, зокрема на стародавніх «бичках» ХІХ ст., жеребах, на дровах, насінні, а також запитати про своє майбутнє за допомогою аграрної магії.
Вартість участі: 200 грн. Вхід за попередньою реєстрацією за телефоном: +38 (098) 913 80 07.
«Різдвяна феєрія» у Національному музеї архітектури та побуту в Пирогові
Де: вулиця Академіка Петра Тронька, 1.
Квитки можна придбати в касах музею.
Тетяна АСАДЧЕВА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua