Нещодавно в Галереї протестного мистецтва Музею Майдану розпочалася виставка, присвячена Соледару. В експозиції зібрані понад півсотні світлин із міста Соледар від фотографа Олександра Пархоменка та пресофіцерки 93-ї окремої механізованої бригади «Холодний Яр» ЗСУ Ірини Рибакової.
За свідченням організаторів, нинішня виставка надзвичайно глибока за своїм змістом, історичним та політичним значенням, оскільки Соледар — унікальне українське місто на Донеччині. Воно невеличке, проте має надзвичайно велику природничу й історико-культурну спадщину.
Фрагмент експозиції. Фото: Тетяна Асадчева
Володимир Низиєнко розповів про діяльність підприємства та видобуток солі. Фото: Тетяна Асадчева
«Світлини, представлені тут, — це ще одна нагода для українців дізнатися про цінність скарбів, які ми маємо та які сьогодні під загрозою, адже від січня 2023 року місто в окупації. Попри те, що його дуже поруйновано, збереглися унікальні речі, збереглася пам’ять і, головне, люди, які продовжують тисячолітню історію Соледара», — зазначив Ігор Пошивайло, генеральний директор Національного музею Революції Гідності.
Організатори виставки на відкритті. Фото: Донецька ОДА
Першу частину експозиції складають світлини мирного Соледару. До початку повномасштабної війни місто було відоме завдяки потужному підприємству «Артемсіль» — одного з найбільших у світі виробників солі, забезпечуючи 94% загальноукраїнського споживання цього продукту.
Фотограф Олександр Пархоменко записав відеозвернення. Фото: Донецька ОДА
Олександр Вільховенко, керівник відділу збуту ДП «Артемсіль» на відкритті експозиції розповів:
«Я родом із Соледара, жив і працював у цьому місті весь час. Дуже прикро бачити ці світлини та вкотре усвідомлювати, що зробила війна росії з нашим містом, із його мешканцями. Дуже багато людей із початку вторгнення намагалися виїхати з міста, кілька сімей продовжували жити там — до останнього були сподівання, що все минеться. На жаль, сьогодні місто вщент зруйновано, але ми сподіваємося й дуже віримо, що повернемося жити в наше улюблене місто та далі тут працюватимемо».
Фрагмент експозиції. Фото: Тетяна Асадчева
Фрагмент експозиції. Фото: Тетяна Асадчева
Фрагмент експозиції. Фото: Тетяна Асадчева
Світлини мирного міста були створені фотографом з Краматорська Олександром Пархоменком, який зафіксував процес видобутку солі, потужності підприємства «Артемсіль», а також підземелля соляних шахт.
У другій залі також можна побачити його виняткові макросвітлини соляних кристалів, відвідувачі мають змогу дізнатися більше про властивості солі, яку ще кілька століть тому називали «білим золотом». Експозиція доповнюється також інсталяцією зі зразками останньої партії видобутої тут солі з великим соляним монокристалом.
Світлини Ірини Рибакової створені між обстрілами. Фото з експозиції: Тетяна Асадчева
Оборона Соледару тривала близько пів року. Фото: Тетяна Асадчева
На жаль, у квітні 2022 року, вперше з часів Другої світової війни, внаслідок російських обстрілів діяльність підприємства повністю зупинилася, а на підприємстві спалахували пожежі. Внаслідок бойових дій цехи «Артемсолі» були знищені, а будівлі підприємства зруйновані. Понад 2500 мешканців Соледару були змушені залишити свої домівки.
Частину запасів солі вдалося вивезти, однак невдовзі знаменита пачка «Артемсолі» зникла з полиць продуктових магазинів…Нині цей унікальний артефакт також можна побачити серед експозиції «Соледар. Сіль. Війна».
У третій залі галереї представлені світлини Ірини Рибакової, які є фотохронікою зі зруйнованого війною міста. Вона фіксувала кадри оборони Соледара під час повномасштабного російського вторгнення восени та на початку зими 2022 року.
За свідченням авторки світлин, переважну більшість з них вона знімала у перервах між «прильотами» та потужними обстрілами міста з боку російських загарбників, коли хоч на деякий час можна було ненадовго вийти з укриття.
Архівні світлини О.Пархоменка з діяльності «Артемсолі». Фото з експозиції: Тетяна Асадчева
Соляна шахта. Фото з експозиції: Тетяна Асадчева
«Потрапити в місто було вже практично неможливо, а пересувалися ми переважно вночі. Тому фотографувати вдень удавалося вкрай рідко, лише тоді, коли не велися прицільні обстріли. Ці світлини нагадують про те, що війна руйнує все й нищить навіть такі міста, як Соледар, — із його неймовірною історією, промисловістю, визначними місцями. Тому ми обов’язково повернемо всі українські землі та зробимо ще й третю частину виставки зі світлинами «Соледар. Відновлення», — розповіла у своєму відеозверненні Ірина Рибакова, пресофіцерка 93-ї окремої механізованої бригади «Холодний Яр» Збройних сил України.
У своїх світлинах авторка майстерно відтворює портрети українських військових, які героїчно тримали оборону Соледара, а також артилерійські залпи під час бою та будинки, зруйновані російськими окупантами та безпритульних травин, які залишилися у місті.
На відкриття експозиції завітали наймолодші українці. Фото: Музей Майдану
За більш ніж рік запеклих боїв сьогодні Соледар практично знищено, а з січня 2023 року місто окуповане російською федерацією.
«Одне й те ж саме місто, зафіксоване з різницею у 30 років, вражає. Олександр Пархоменко фотографував у Соледарі на Донеччині в 90-х роках. На його світлинах зображені переважно виробничі потужності підприємства „Артемсіль“, підземелля соляних шахт і процес видобутку „білого золота“», — розповідають куратори експозиції.
На відкриття експозиції до Галереї протестного мистецтва Музею Майдану завітали також колишні мешканці Соледару, які минулого року були змушені покинути свої власні оселі. Зі сльозами на очах вони впізнавали на світлинах свої рідні домівки, понівечені війною.
«Таким, як Соледар був до війни, він уже більше не буде, і болісно усвідомлювати, що повертатися нема куди — багато руйнувань. Але ми переконані, що після перемоги місто стане сучаснішим та більш європейським. Ми зробимо його красивим знову», — зауважила Тетяна Кваша, очільниця БФ «Соляна Фортеця» та мешканка Соледара.
Виставка триватиме до 11 червня. Фото: Тетяна Асадчева
Зворушливі слова промовив на відкритті експозиції та виконувач обов’язків голови Українського інституту національної пам’яті Володимир Тиліщак:
«Збереження памʼяті про злочини окупантів в Україні — дуже важливе завдання. Сьогодні в нас, на жаль, десятки населених пунктів стерто з лиця земля. Кожен із них має свою унікальну історію та памʼять. Очевидно, що після перемоги ці міста й містечка відродять та відбудують. Наше завдання нині — зберігати памʼять про них, про багату історію регіону, який став епіцентром злочинів російських агресорів».
Виставковий проєкт створений за ініціативи Донецького обласного краєзнавчого музею та Національного музею Революції Гідності.
Виставка «Соледар. Сіль. Війна
Коли: до 11 червня, вт–нд — 11:00–18:00; Понеділок — вихідний.
Де: вулиця Липська, 16, перший поверх
Вхід вільний.
Важливо! Вестибюлі станції метро «Хрещатик» із виходами до вулиць Інститутської та Архітектора Городецького залишаються зачиненими, а також перекрито для проходу частину урядового кварталу. Найближча станція метро — «Арсенальна».
Для зручності відвідувачів рекомендований маршрут можна побачити на мапі на сторінці Галереї протестного мистецтва Музею Майдану.
Найближчі укриття у разі повітряної тривоги можна знайти за адресами:
вул. Липська, 19/7 (2 хв пішки);
вул. Академіка Богомольця, 7/14, літера В (4 хв пішки).
Тетяна АСАДЧЕВА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua