Національний музей «Київська картинна галерея» демонструє ювілейну виставку відомого українського скульптора Миколи Білика під назвою «Світло. Тінь. Час».
В експозиції, що представлена водночас у декількох залах музею представлені близько 60 творів митця: скульптурні композиції, станкові роботи, твори малої пластики, втілених у бронзі мармурі та кераміці.
Микола Білик працює над відновленням пам’ятника Княгині Ользі. Фото з особистого архіву митця
«Тематично виставку об’єднує національна історія, до якої автор звертається у пам’ятниках та станковій скульптурі, природа, як основа людського буття, що розкривається через людські постаті та пластичні форми, та сама сутність скульптур — дивовижного виду мистецтва, що містить у собі широкий діапазон авторської фантазії, своєрідне розуміння простору та дивну „мінливість“, де співавтором художника стає глядач, світло і час…» — розповідають мистецтвознавці Київської картинної галереї.
В експозиції представлені близько 60 творів різних періодів творчості. Фото: Тетяна Асадчева
За їхніми словами, в експозиції представлені твори митця різних років. Головними темами його творів є роздуми на теми жінки, родини, людей та природи, як основи буття, міфічних істот, а також звернення до історії України та її визначних постатей.
«В експозиції митець представив як суспільно важливими та відомі широкому загалу твори, так і суто ліричні та камерні композиції. Попри різний характер, в них усіх присутні гармонійна цілісність та рівновага, поміркованість та зваженість, відчуття матеріалу та його образних можливостей», — зауважують у музеї.
Жіночі постаті займають значне місце серед тематики камерних робіт митця. Фото: Тетяна Асадчева
Фрагмент експозиції. Фото: Тетяна Асадчева
М.Білик «Лада». Фото: Тетяна Асадчева
Також експозицію доповнює невеличкий документальний фільм про життєвий і творчий шлях митця, де Микола Білик ділиться власними спогадами про своє становлення як митця, розповідаючи як працював над створенням своїх найбільш відомих робіт, зокрема над відновлення Монумента Княгині Ольги на Михайлівській площі, над втіленням пам’ятника Ярославу Мудрому біля «Золотих воріт», а також про Пам’ятник Гетьману Іванові Мазепі у Полтаві.
Микола Білик та директор музею Юрій Вакуленко. Фото: Київська картинна галерея
Микола Білик розповідає, що його заповітною мрією залишається реалізація мистецького проєкту «Біля яблуні», присвяченого пам’яті бойчукістів. У 30-ті роки сам Михайло Бойчук та його учні зазнали репресій з боку радянської влади. Більшість з них були страчені, а їхні твори були вилучені та знищені. До нашого часу жодного пам’ятника видатному митцю та його послідовникам немає.
Микола Білик ескіз «Пам’ятник бойчукістам». Фото: Тетяна Асадчева
Тож, митець вважає, що почесним обов’язком нашого суспільства є увічнення та збереження пам’яті про них. Над втіленням цієї ідеї митець працює з 2000 року.
В основі твору — засадничий сюжет школи Михайла Бойчука «Біля яблуні», що уособлює красу та багатство рідної природи, людської праці, тісний зв’язок людини зі своєю землею, яка бачиться справжнім «райським садом», прекрасним та гармонійним світом людського буття.
Відвідавши експозицію, можна долучитися до збору підписів за встановлення монумента «Пам’яті бойчукістів».
Виставку можна побачити до 2 липня. Фото: Київська картинна галерея
Довідка. Микола Білик народився 20 травня 1953 в селі Топорівці Новоселицького району Чернівецької області.
У 1980 році закінчив Львівський інститут декоративного та прикладного мистецтва за спеціальністю «Інтер’єр та обладнання», кваліфікація «Художник декоративного мистецтва»
Микола Білик є автором численних станкових, ландшафтно-паркових та монументальних скульптур, а також графічних творів. Його вагомий творчий доробок налічує понад 500 творів.
фрагмент експозиції. Фото: Тетяна Асадчева
Фото: Тетяна Асадчева
Фото: Тетяна Асадчева
Фото: Тетяна Асадчева
Григорій Сковорода. Фото: Тетяна Асадчева
Фото: Тетяна Асадчева
Серед знакових персональних експозицій можна виокремити наступні: галереї «Славутич» (1994, Київ), «Дім Миколи» (1995, Київ), «Колта» (2001, Київ), Український дім (2003, Київ), Посольство України у США (2004, Вашингтон), Український національний музей (2004, Чикаго), галерея «Триптих» (2006), Український національний музей (2007, Чикаго), виставка «Обійми» (Музей сучасного мистецтва, 2011, Київ); «Любов земна» (Музей «Духовні скарби України», 2014, Київ); галерея «Триптих» (2014, Київ), «Любов земна» Національна академія мистецтв України (2018).
Твори Миколи Білика прикрашають локації різних міст України. Фото: Тетяна Асадчева
Микола Білик є автором 13 меморіальних дощок, зокрема Петру Могилі, Олександрові Олесю, Борисові Грінченку, Любові Забашті та Михайлові Бойчуку.
Творчу та педагогічну роботу митець поєднує з науково-методичною роботою. Микола Білик є професором кафедри художньої кераміки, дерева, скульптури та металу Київської державної академії декоративно-прикладного мистецтва та дизайну імені Михайла Бойчука.
Роботи митця представлені в колекціях Міністерства культури та мистецтв України, у музеях Чернівців, Львова, Чернігова, Черкас, Переяслава-Хмельницького, а також у Німеччині, Канаді, США, Бельгії, Голландії, Франції.
Персональна виставка Миколи Білика «Світло. Тінь. Час»
Коли: до 2 липня, субота — неділя з 11:00 — 18:00
Де: вулиця Терещенківська, 9
Вартість квитків: 200 грн (100 грн — для пільгових категорій)
Також у суботу, 1 липня о 14.00 відбудеться екскурсія виставкою скульптур «Світло. Тінь. Час» відомого українського митця Миколи Білика, яку він проведе разом із кураторкою проєкту Галиною Скляренко. Детальна інформація на сторінці музею.
До теми: сходження на мистецький Олімп: у Лаврі представлять 50 робіт ранньої Марії Примаченко.
Тетяна АСАДЧЕВА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua