Сьогодні, 15 серпня в Національному музеї історії України відкриється виставка «День археолога: врятовані скарби», де представлені цінні археологічні знахідки, врятовані правоохоронцями від грабіжників та контрабандистів.
Експозиція присвячена професійному святу українських археологів, яке відзначається щорічно 15 серпня.
Афіша виставки. Фото зі сторінки музею
Куратори проєкту зазначають, що після початку повномасштабної війни росії проти України проблема незаконного обігу та вивезення археологічних скарбів з України особливо загострилося.
«На щастя, українські правоохоронці та прикордонники стоять на сторожі української історичної спадщини. Завдяки їм на виставці будуть представлені врятовані археологічні пам’ятки світового рівня.Більшість експонатів переданих музею були вилучені правоохоронними органами в межах боротьби з незаконним обігом археологічної спадщини», — зазначають у Національному музеї історії України.
За їхніми словами, завдяки спільним зусиллям науковців та музейників, зокрема до громадськості, просвітницькій роботі, співпраці з журналістами та правоохоронними, до музейних фондів було передано декілька надзвичайно цінних комплексів пам’яток, зокрема, з інформацією про обставини та місця знахідок.
«Деякі експонати вже перебувають у колекції музею, а деякі на відповідальному зберіганні, адже вони ще проходять як докази у кримінальних справах. Це, зокрема, оздоблений сріблом пояс середини III століття, що пов’язаний з військовою культурою давніх германців. Пояс був знайдений на Хмельниччині так званим „чорним археологом“, та вилучений правоохоронцями при спробі його незаконного продажу. А спеціалісти музею провели його експертизу», — розповідають співробітники музею.
Унікальний скарб III століття — пояс готів, вилучений у чорного археолога. Фото: Офіс генпрокурора
Також на виставці можна буде побачити деякі речі передані волонтерами. Як, наприклад, слов’янський скарб VI-VII століття з берегів річки Рось. Перші речі скарбу були випадково знайдені молодою парою, яка одразу ж передала їх археологам, детально вказавши на місце знахідки. Це дозволило знайти ще більше рідкісних коштовностей давніх слов’ян. Або скарб III–II тисячоліть до н.е. доби бронзи з Тернопільщини, який нещодавно знайшов та передав музею вимушений переселенець з Маріуполя.
Деякі археологічні знахідки передали до музею волонтери. Фото ілюстративне зі сторінки музею
Вперше для широкої публіки буде продемонстровано колекцію скляного давньоримського посуду, набір давньогрецьких шоломів з дуже непростою історією, колекцію античної червонофігурної кераміки та теракотової скульптури з Криму, скарби доби бронзи, речі з давніх воїнських поховань, амуніцію римських легіонерів, зброю гунів, прикраси слов’ян, гривні часів Київської Русі та багато іншого.
Виставка «День археолога: врятовані скарби»
Коли: з 16 серпня -15 вересня з можливістю продовження,
Графік роботи музею: щодня, з 10:00 до 18:00, каса до 17:00.
Де: Володимирська, 2
Вартість: вхід на виставку за загальним квитком до музею — 100 грн, для школярів/студентів/пенсіонерів — 50 грн.
До теми: 512 давньоримських монет, конфіскованих на митниці, передали до колекції Національного музею історії України.
Тетяна АСАДЧЕВА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua