Сьогодні, 23 серпня у Музеї української діаспори відбудеться лекція «Микола Плав’юк. Останній президент УНР в екзилі», якого часто називають «хрещеним батьком» української незалежності.
В межах заходу відбудеться дискусія про постать відомого українця та державного діяча та її значення історії сучасної України.
Відвідувачі заходу матимуть змогу дізнатися більше про формування світогляду молодого патріота, про участь нашого героя в ОУН (м) під час II Світової війни та перебування у Ді-Пі таборі, про діяльність у Канаді та про те, якою бачив Україну Микола Плав’юк.
Спікер — старший науковий співробітник Музею української діаспори Валерій Плакида розповість про життєвий шлях, а також цікаві та маловідомі факти з біографії Миколи Плав’юка.
Гість події: історик Олександр Кучерук, член ОУН та заснованої Миколою Плав’юком Фундації імені Олега Ольжича.
«Микола Плав’юк завжди залишався вірним ідеї самостійної української держави та прагнув до єдності національних сил довкола неї, попри ідеологічні розбіжності між українцями й діаспорними організаціями за кордоном», — розповідають музейники.
Склавши повноваження Президента УНР в екзилі у 1992 році, він повернувся в Україну і працював до останнього подиху для розвитку її громадянського суспільства.
Впродовж багатьох років радянська та російська пропаганда поширювала традиційну брехню щодо «українського нацизму» та звинувачення у «прислужництві західним імперіалістам», які супроводжували Миколу Плав ‘юка протягом усього його життя в еміграції.
Микола Плав’юк відіграв значну роль у здобутті Україною незалежності. Фото з відкритих джерел
Тож напередодні 32 річниці з дня відновлення нашої незалежності варто загадати про тих видатних українців, які протягом усього XX століття боролися за державність в еміграції. Одним з також є Микола Плав’юк….», — зауважують у Музеї української діаспори.
Довідка. Микола Плав’юк (1925, Русів — 2012, Гамільтон) — видатний український політичний і громадський діяч, останній Президент УНР в екзилі.
З юнацьких років входив до лав Організації українських націоналістів. У 1944 році емігрував до Німеччини, де входив до складу 2-ї дивізії Української національної армії.
По завершенню війни залишився жити в німецькому Мюнхені. Там закінчив Університет Людвіга-Максиміліана.
У 1949 році переїхав на постійне місце проживання до Канади, очолив місцеве Українське Національне Об’єднання, став одним із редакторів часопису «Новий шлях» та засновників Світового Конгресу Вільних Українців, довгий час був його президентом.
У 1989 році Плав’юка обрали Президентом Державного Центру УНР в екзилі. У 1992 році він на урочистій церемонії в Маріїнському палаці склав повноваження та передав владні регалії УНР першому Президентові України Леонідові Кравчуку.
У 1993 році за особливі заслуги Микола Плав’юк отримав громадянство України, продовжив свою громадську роботу, зокрема, як голова Проводу ОУН, засновник та голова Фундації імені Олега Ольжича в Києві, президент Видавництва імені Олени Теліги. Його багаторічна громадсько-політична діяльність була неодноразово відзначена державою, громадськими організаціями, ієрархами релігійних конфесій.
Лекція «Микола Плав’юк. Останній президент УНР в екзилі»
Коли: 23 серпня, з 18.00-19.30
Де: вул. Князів Острозьких, 40-Б
Вартість: 150 грн
Зареєструватися на лекцію можна за посиланням
Тетяна АСАДЧЕВА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua