На просторах нашої країни поєдналися одразу кілька свят. Старий Новий рік (з 13 на 14 січня) — за юліанським календарем («старим стилем»). Після переходу на новий стиль Старий Новий рік продовжили неофіційно відзначати.
Вечір напередодні Старого Нового року називається Щедрим або Маланчиним вечором і є одним з улюблених свят українців.
Святкування Маланки походить від давнього, ймовірно, дохристиянського звичаю. За християнським календарем — це також день преподобної Меланії (Меланки, Маланки, Миланки). Меланка-Вода приходить на щедрий вечір разом із Василем-Місяцем сповістити господарів про урочистості та справити гостини, які в народі так і називають — гостини Меланки. В українській народній традиції дохристиянський та християнський обряди об’єдналися.
У XXI сторіччі святкування Маланки, в автентичному вигляді, збереглося переважно у селах Галичини, Буковини та Поділля — тут переодягаються у тварин і фольклорних персонажів, що нагадує карнавальне дійство.
За традицією щедрувальників супроводжувала «коза Маланка», в яку найчастіше перевтілювалися хлопці та приходячи до будинку намагався «буцнути» господарів. За обрядом, норовливу козу вбивали та її треба було оживити піснями і жартами.
Щедрування — старовинний звичай церемоніальних обходів хат з побажанням щастя членам сім’ї і процвітання господарства. Щедрівки величають господаря, господиню та їхню родину, зичать достатку, багатого врожаю, приплоду худоби, доброго роїння бджіл. У щедрівках часто згадуються ластівки, жито та посіви — відгомони дохристиянської традиції, коли Новий Рік зустрічався весною. Щедрувати прийнято із вечора до півночі в переддень Святого Василя (31 грудня чи 13 січня).
На святковий вечір обов’язково збиралася ціла родина. Всі одягалися у чистий одяг, просили вибачення один в одного та у сусідів, щоб провести весь рік у злагоді.
До цього свята на східному Поділлі випікали обрядовий хліб у вигляді короваю, що називався «Василем» та паляницу «Маланку». Саме вони займають центральне місце серед страв Щедрого вечора. Один хліб покривали другим, попередньо підклавши під них насіння конопель та мідну монету. І все це перев’язували вінком з часнику. Серед страв багатої куті: узвар, кутя, хліб, смажене м’ясо, домашня ковбаса, кров’янка, капусняк, пироги, голубці, вареники з картоплею та капусту, калачі, печення (ребра, запечені у печі), кисіль з ягодами.
Також 14 січня в Україні відзначають День святого Василя.
«Київська коляда» в метро. Фото: Київська коляда
З НАРОДНИМИ ТРАДИЦІЯМИ
13 січня о 18:30 в Squat 17b ансамбль Tonique Vocal School буде водити козу, щедрувати та проводити інтерактив із зимовими піснями та обрядами.До нього доєднається тріо з вокального гурту Звучі Дочі _ Zvuchi Dochi, ансамблю, що понад 15 років реконструював традиційну і створював свою живу традицію маланкування у Києві.
Де: Squat 17b (Терещенківська 17б). Вхід: донати для медичного добровольчого батальону «Госпітальєри».
13 січня о 19:00 на столичному залізничному вокзалі защедрує гурт «Шум’я», в репертуарі якого автентичні пісні. Вхід вільний.
13 січня о 19:00 на платформі метро Золоті Ворота «Київська Коляда» буде щедрувати, водитиме Маланку і Василя, і Козу яка вмирає і оживає вже тисячі років, закликатиме добро Україні і перемогу. Вхід вільний.
14 січня о 12.00 розпочнеться «Різдвяна феєрія» у Музеї в Пирогові. У програмі: колядки; щедрівки; забави; конкурси; вертепні дійства; смачні страви та напої! Традиційно проводитимуть конкурс на кращу родинну різдвяну зірку.
О 14:00 у Миколаївській церкві (що на експозиції «Полісся») співатиме Бароковий Аматорський Хор Б.А.Х. В програмі різдвяного концерту «Радуйтеся, всі людіє…» — українські духовні твори доби Бароко (зокрема М. Дилецького); канти; псальми; концерт М.Березовського; святкові колядки та щедрівки.
Адреса: вул. Академіка Тронька, 1.
Вартість квитка: 100 грн, для студентів, пенсіонерів, дітей 10-17 років 50 грн, дитячий (від 6 до 9 років) 25 грн.
З МУЗИКОЮ
13 січня о 18:00 в Київській опері відбудеться концерт Joy To The World (Радість Світу, за назвою однієї з найвідоміших англомовних різдвяних пісень про всесвітню радість у передчутті народження Спасителя). У програмі — колядки та щедрівки, відомі новорічні пісні, улюблена музична класика.
Адреса: вул. Межигірська, 2
Вартість квитків: 150-300 грн.
14 січня о 18:00 на концерті «Радуйся світе» у Національній філармонії прозвучить різдвяна музика різних часів і народів у виконанні Національного академічного духового оркестру України.
Адреса: Володимирський узвіз, 2
Вартість квитків: 250-400 грн.
15 січня о 15:00 в Національному музеї Тараса Шевченка відбудеться благодійний концерт «В саду божественних пісень». Звучатимуть пісні на вірші Григорія Сковороди та пісні різдвяного циклу у виконанні ансамблю солістів «Благовість».
Всі кошти від проведення концерту будуть спрямовані на відбудову Національного літературно-меморіального музею великого українського мислителя Григорія Сковороди у с. Сковородинівка Богодухівського р-ну, який зазнав значного пошкодження внаслідок прямого влучання російської ракети 6 травня 2022 року.
Адреса: бульвар Тараса Шевченка, 12
Придбати квиток на благодійний концерт можна у БФ «УКРАЇНА-ЦІННОСТІ» за телефоном: 098 972 88 64
ПІЗНАВАЛЬНО
Щедрик — всесвітньо відома українська щедрівка. В обробці для хору українського композитора Миколи Леонтовича (створена на початку XX століття), вона вперше зазвучала під час гастролей хору Олександра Кошиця в країнах Європи у 1919 році (в Чехословаччині, Австрії, Швейцарії, Франції, Бельгії, Нідерландах, Великій Британії, Німеччині, Польщі, Іспанії) та в США у 1922 році.
На Щедрий вечір дослідниця та популяризаторка творчості Республіканської капели Олександра Кошиця Тіна Пересунько прочитає лекцію про легендарну подорож світом Щедрика Миколи Леонтовича.
«Щедрик» став знаним у всьому світі після того, як у 1936 році американський композитор українського походження Петро Вільговський написав низку англійських текстів до композиції «Щедрик», його англомовна версія відома як «Дзвінка колядка, Колядка дзвонів» (Carol of the Bells). В наші часи «Щедрик» можна почути в усіх куточках світу англійською, німецькою, іспанською, японською, тощо.
Коли: 13 січня о 18:00
Де: Музеї української діаспори, вул. Князів Острозьких, 40б.
Вартість квитка: 200 грн, реєстрація
У вівторок, 17 січня, у київській бібліотеці презентують книгу «Абетка маленьких переможців». Це перше видання з проєкту «Слова Перемоги».
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua