В аукціонному домі Goldens триває виставковий проєкт «Магічний мистецький світ Марфи Тимченко», присвячений творчості художниці, яка започаткувала творчу родинну династію.
«Її самобутній авторський стиль поєднав петриківську і київську школи, але набув яскравої самобутності завдяки професійному виконанню оригінально інтерпретованих традиційних мотивів і творенні нових, які вирізнялися ліричним відчуттям природи з її святковою барвистістю, мінливістю, народною поетикою та образним узагальненням баченого і відчутого серцем», — зауважують куратори експозиції.
Живопис Марфи Тиченко став яскравою сторінкою в українському мистецтві ХХ століття. Фото: Тетяна Асадчева
Фрагмент експозиції. Фото: Тетяна Асадчева
До експозиції увійшли понад 30 творів живопису художниці та 7 виробів з порцеляни різних років. Доповнюють виставку твори живопису та вироби з порцеляни доньки художниці — Олени Скицюк та онучки — Олени Кулик, які сьогодні продовжують мистецькі традиції знаної майстрині.
Варто зазначити, що творчий доробок Марфи Тимченко є величезним. Художниця працювала у різних напрямках: створила сотні оригінальних квіткових і сюжетних композицій на папері, картоні, полотні, працювала у напрямку монументального розпису, а також є однією з фундаторок українського стилю розписів фарфорових виробів.
В експозиції представлене розмаїття жанрів та сюжетів видатної художниці. Фото: Тетяна Асадчева
Значну роль на формування її творчої особистості відіграла школа декоративного мистецтва, що відкрилась у Петриківці (рідне місто Марфи Тимченко) у 1936 році. Там, народні майстри — викладачі школи, вчили своїх учнів на зразках місцевого, петриківського орнаменту.
Впродовж усього творчого шляху, мисткиня зберігала традиції українського народного мистецтва, зробивши величезний внесок у подальший його розвиток.
«Мистецький проєкт є дійсно унікальним, бо репрезентує розмаїття жанрів та сюжетів у творчості Марфи Тимченко, адже завдяки своїй незбагненій уяві, рослини, квіти, птахи, тварини, людські постаті, пейзажі, перетворювалось на диво, яке вразить глядачів невичерпною фантазією, оригінальністю образного мислення і світосприйняття», — розповідають куратори виставки в галереї Goldens.
Марфа Тимченко. Фото з родинного архіву художниці
Довідка. Марфа Ксенофонтівна Тимченко (1922-2009) — видатна майстриня петриківського розпису, народна художниця України, перший лауреат премії Катерини Білокур.
Ще з дитинства дівчинка виявила неабиякий хист до малювання, тому Марфа вступила до Петриківської школи декоративного розпису, де її вчителями стають відома майстриня Тетяна Пата та засновник школи Олександр Статива.
У 1936 році Марфа Тимченко бере участь у своїй першій виставці й згодом отримує першу премію. А уже з 1938 року майстриня переїздить у Київ, де починається справжній розквіт творчого життя, який тривав понад півстоліття.
На початку 50-х Марфа Тимченко влаштувалася на роботу у Київський експериментальний кераміко-художній завод, де почала оздоблювати петриківським розписом порцеляну та засвоює техніку малювання по фарфору.
В експозиції представлені картини та керамічні вироби художниці. Фото: Goldens
Її вироби набули значної популярності та широкого визнання, почали експортуватися до багатьох країн: США, Франції, Німеччини, Японії та інших. Унікальні керамічні вази Марфи Тимченко дарували від імені держави багатьом відомим політичним діячам того часу.
Окремою сторінкою творчості Марфи Тимченко був спільний з родиною розпис магазину іграшок «Казка» по вулиці Великій Васильківській у Києві у 1979 році.
Ескізи створювались цілою мистецькою родиною художниці, разом з чоловіком Іваном Скицюком та донькою Оленою Скицюк. Реалізовувати їх за підготовленими ескізами родині митців допомагали художниці Наталія Гуч, Неля Потова, Ніна Кіріненко і Тамара Жукова.
Розписи ілюстрували сюжети казок, а сам магазин на роки вважався найоригінальнішим та найпривабливішим місцем столиці.
Виставка триватиме до 6 жовтня. Фото: Goldens
На жаль, проіснувавши понад 20 років, у 2000 році після ремонту, усі розписи магазину були заховані під гіпсокартон (облицювання стін). Лише у 2017 році, адміністрація магазину «Казка» за підтримки RedНead Family Corporation, до мережі якої належить магазин, анонсувала реставрацію однієї зі стін розписів учнями Марфи Тимченко.
Твори Марфи Тимченко зберігаються у музеях та приватних колекціях, а її творчий шлях продовжують її донька Олена Скицюк та онука Олена Кулик. Зростаючи у творчому, казковому середовищі, що створювала Марфа Тимченко, вони пішли шляхом матері та бабусі, продовжуючи розвивати петриківський розпис, зберігаючи його традиції.
Нагадаємо, що минулого року до 100-річчя Марфи Тимченко столичний музей представив персональну виставку її творів.
Також до 6 жовтня цього року у Києво-Печерській лаврі показують фантастичний петриківський живопис Марфи Тимченко.
Мистецький проєкт «Магічний мистецький світ Марфи Тимченко»
Коли: до 6 жовтня, з пн.- сб: 12.00-19.00, вихідний — неділя.
Де: вул. Леоніда Первомайського, 4 (станція метро «Кловська»)
Вхід вільний
До теми: Марфа Тимченко — видатна майстриня Петриківського розпису
Тетяна АСАДЧЕВА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua