Всевидящі очі Господа за написом «Бачу справи твої, Людино!» нагадують кожному християнину про те, що перед найвищим суддею нашого життя немає ані потаємних думок, ані дій.
Саме таке зображення, яке за стилістикою нагадує давні ікони, обране для постера виставки Олександра Мельника. Вже впродовж 10 днів вона збирає повний атріум Національного музею Тараса Шевченка, де розмістили експозицію картин художника.
Всевидящі очі Господа зустрічають відвідувачів виставки «Бачу справи твої, Людино!»
«Бачу справи твої, Людино!» картина, яка нині зберігається в Музеї Майдану.
Цю картину Олександр Мельник написав у 2011 році. А у часи Майдану він виходив з нею на Майдан. Вперше це сталось після першого побиття студентів у грудні 2013 року. Так Олександр Мельник закликав своїх колег виходити на протести. Бути свідками історії й того, що відбувається.
«Спочатку я просто тримав картину в руках над головою, але стояти так цілий день було непросто. Тож я прикріпив до неї держак і приходив на віча вже так», — розповів Олександр Мельник.
До слова, 18 лютого 2014 року три гумові кулі влучили в голову, спину та ногу художника, який був у цей страшний день на Майдані. Ще трьома кулями снайпер прострелив саму картину.
З 2018 року робота «Бачу справи твої, Людино!» як експонат зберігається в Музеї Майдану.
Картини Олександра Мельника у каталозі.
В експозиції виставки «Бачу очі твої, Людино!»
Художник не може змиритись із приреченістю людства на безкінечних війни, коли зникають цілі світи — людські життя, а увесь рід людський наближає себе до самознищення.
«Своїми творами він намагається знайти для нас інший шлях. Його відчуття, переживання, роздуми проявляються у сповнених людського горя полотнах, на яких застигли трагічні образи минулого і сьогодення. Проте у них також бачимо віру в незнищенність людського життя та світлу долю майбутніх поколінь», — так визначили куратори ідею експозиції.
Втім, щоб її збагнути, треба сприймати ідеї Христа, як правила життя на Землі. А це якраз не притаманно ані керівництву росії, ані її військовим. «Розлюднення» — цей термін все частіше вживають до того, що відбувається на території росії. І це — відповідь на воєнні злочини, за які доведеться платити росії, як державі й відповідати учасникам війни перед трибуналом.
Твір Олександра Мельника з експозиції виставки «Бачу справи твої, Людино!»
Під час відбулась прем’єра документальної кінокартини режисера Станіслава Литвинова «Олександр Мельник. Бачу справи твої, Людино!» за участі знімальної групи.
Леся Кочергіна, кураторка виставки «Бачу справи твої, Людино!»
Леся Кочергіна, кураторка виставки «Бачу справи твої, Людино!» з авторами фільму про художника Олександра Мельника Адріаною Білою та Станіславом Литвиновим.
До слова стрічку також показували й у МЗС України. Кураторка виставки Леся Кочергіна «Бачу справи твої, Людино!» особливо акцентувала на художньому доробку Олександра Мельника.
«Це український художник, один із найвідоміших представників сучасного українського монументального мистецтва, продовжувач традицій школи всім відомого та поважного Михайла Бойчука, один із небагатьох знаних майстрів історичної картини», — розповіла вона.
Відвідувачі в експозиції виставки «Бачу справи твої, Людино!»
Виставка експонується у Національному музеї Тараса до 7 жовтня. Відгуки про неї широко розійшлися у соцмережах людьми, які пережили справжній катарсис під впливом мистецтва Олександра Мельника.
Картини Олександра Мельника — привід для роздумів та розмов.
Богдан Горинь, український політичний та громадський діяч, народний депутат України кількох скликань на виставці Олександра Мельника «Бачу справи твої, Людино!»
Картини Олександра Мельника незмінно привертають увагу різних поколінь.
Галина Дацюк, яка побувала на авторські екскурсії живописця, написала:
«Головний посил виставки, за задумом Художника, привернути увагу, попередити, застерегти й нагадати людству, що світ крихкий, що війни — найбільше зло, планета маленька і всі ми в одному човні… не самознищуймося! І як надія на пробудження розуму: «Люди, ви прекрасні, я люблю вас!»
Олександр Мельник під час автограф-сесії на виставці «Бачу справи твої, Людино!»
Читайте також за темою:
«Святкове українське та кримськотатарське вбрання можна побачити у Музеї Івана Гончара. ФОТО». Виставку «Свято» вже відвідали понад шість тисяч людей, тож експозиція працюватиме ще до 29 жовтня.
Фото — сторінка Національного музею Тараса Шевченка у Facebook
Ольга СКОТНІКОВА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua