Громадська організація КримSOS організувала виставку «U(CRIME)A. Крим під російською окупацією», яка триває в кав’ярні TAKAVA з 20 по 31 січня 2023 року.
Виставка складається з десяти ілюстрацій про майже 9 років життя Криму під російською окупацією. Вони демонструють порушення прав людини на півострові, злочини росії та їхні наслідки, мирний спротив людей та єдність Криму з материковою Україною.
«Агресія росії проти України розпочалася саме з окупації Криму 24 лютого 2014 року. За 9 років росія систематично переслідує та викрадає невинних людей, знищює унікальну кримську природу, колонізує та стирає ідентичність, перетворює півострів на військову базу», — зазначають організатори виставки.
Кожна ілюстрація супроводжується детальним описом. Фото: КримSOS
Попри жорстку політику окупантів люди в Криму продовжують чинити спротив і чекають на возз’єднання півострова та материкової України.
«Виставка є нагадуванням: „З Криму все почалося, ним усе й завершиться“ та що без деокупації Криму злочини росії на території України не припиняться» — зазначив Голова правління КримSOS Олексій Тільненко.
Окупація Криму — загроза для України та Європи. Ілюстрація: Ірина Вале
У КримSOS нагадують, що за 8 років окупації росія перетворила Крим на свою військову базу. Незаконно збудований міст через Керченську протоку суттєво полегшив перекидання російських військ та техніки до Криму. Саме завдяки цьому 24 лютого 2022 року Кримський півострів став плацдармом для подальшої окупації Херсонської, Запорізької та частини Донецької областей.
Крім того, росія розмістила пускові установки в Криму та прилеглих акваторіях, з яких здійснює пуск ракет по цивільних обʼєктах на всій території України. Поки російські війська присутні в окупованому Криму південь України перебуватиме під постійною військовою загрозою.
Українцям непросто збагнути під яким інформаційним тиском перебувають мешканці Криму. За 9 місяців окупаційні «суди» у Криму розглянули понад 200 адміністративних справ щодо «дискредитації армії». З них 160 завершилися винесенням обвинувальних рішень, у 48 % випадках — за публікації або коментарі в інтернеті. У середньому людей оштрафували на суму від 30 тисяч рублів кожного.
Рух «Жовта стрічка» нагадує окупантам, що Крим — це Україна. Ілюстрація: Ірина Вале
Водночас у Криму продовжує рух громадського спротиву «Жовта стрічка». 25 квітня у Telegram-каналі координатори руху закликали жителів окупованого Херсону чіпляти прапори України та жовті стрічки на вулицях і в громадських місцях. Того ж дня в місті вперше з’явилися жовті стрічки — символ опору українців російським окупантам.
Відтоді активісти руху щодня розклеюють листівки та малюють патріотичні графіті на окупованих територіях півдня України та Криму. Крім того, рух «Жовта стрічка» організовує мітинги та акції спротиву. Усе це роблять аби показати окупантам, що їм не раді.
Виставка проводиться в межах артпроєкту «U(CRIME)A», створеного в колаборації з ілюстраторкою Іриною Вале за підтримки платформи ARTIф.
Нагадаємо, очільник ГУР Міноборони Кирило Буданов вважає, що тимчасово окупований Крим повернуть комбінованим шляхом.
Наталка МАРКІВ, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua