Через повномасштабне вторгнення у 2022 році Книжковий Арсенал не відбувся, і цього року його чекали з нетерпінням.
Традиційно відвідувачів зустрічає «Вітрина новинок», що знайомить з найсвіжішими виданнями. 77 українських видавців представили 1300 новинок, що вийшли протягом року. Найбільше книжок до фестивалю надали видавництваVivat, «Ранок», «Видавництво Старого Лева» та «Клуб сімейного дозвілля».
Вітрина новинок. Фото: Борис Корпусенко
Вітрина новинок. Фото авторки
Вітрина новинок. Фото авторки
Лідерами за кількістю представлених новинок стали категорії «Українська художня література», «Нон-фікшн», «Зарубіжна художня література», «Дитячі ігрові книжки». Водночас зменшилася кількість видань у категорії «Дитяча проза та поезія» та «Підліткова література» та зросла у розділі «Книжки про війну».
Переможці конкурсу «Найкращий книжковий дизайн» -2022. Фото авторки
Окремо можна роздивитися видання, що стали переможцями конкурсу «Найкращий книжковий дизайн» -2022.
Проєкт ілюстраторів. Фото: Борис Корпусенко
Каліграфічні роботи. Фото: Борис Корпусенко
Також вже звичними є яскраві візуальні проєкти, дотичні до видавничої справи, — каліграфічні роботи, створені у 2022–2023 роках, ілюстрації на «Стіні ілюстраторів» та міжнародна виставка ілюстрацій «Коли все має значення», виставка ізраїльських та українських ілюстраторів та ілюстраторок дитячих книг «Око бурі».
«Захисний шар» Костянтина Зоркіна. Фото авторки
«Захисний шар» Костянтина Зоркіна. Фото авторки
Привертає увагу проєкт «Захисний шар» Костянтина Зоркіна, який за допомогою мистецтва описує трагічні події — будинки, які не здатні захистити від ворожих ракет, саджанці дерев, що проростають попри все.
Зона тестування книжок. Фото: Борис Корпусенко
Зона тестування книжок. Фото авторки
Зона тестування книжок. Фото авторки
Попит має фотозона від книгарні «Сенс», що називається «Зони тестування книжок». Тут можна сфотографуватися з книжкою у ванній, у вагоні електрички та в затишній кімнаті.
На сценах проходять дискусії та обговорення. Фото: Борис Корпусенко
На сценах проходять дискусії та обговорення. Фото: Борис Корпусенко
Протягом Книжкового Арсеналу працюють кілька сцен, де проводять дискусії та обговорення, а в зоні книжкового ярмарку влаштовують зустрічі з авторами.
Музичний виступ на вуличній сцені. Фото авторки
Кінозал у залі «Лекторій» Фото авторки
У приміщенні «Лекторій» проходять кінопокази екранізацій української класики від Довженко-Центру. А на вуличній сцені ввечері лунає поезія та музика.
ОСОБЛИВОСТІ КНИЖКОВОГО ЯРМАРКУ
Цьогоріч книжковий ярмарок організований в інший спосіб: операторами продажу книжок на фестивалі є не окремі видавництва, а локальні київські книгарні.
Так, книгарня «Сенс» представляє секцію «Нонфікшн», книгарня «Книжковий Лев» — секцію «Художня література», книгарня «Закапелок» — секції «Дитяча література», «Комікси та графічні романи». Оператором секції «Арткнига» є Довженко-Центр. Оператором спеціальної секції «Книга про російсько-українську війну» під час ХІ Книжкового Арсеналу стала муніципальна книгарня «Сяйво книги».
Розділи книжкового ярмарку. Фото: Борис Корпусенко
Розділи книжкового ярмарку. Фото: Борис Корпусенко
З одного боку, це полегшує вибір, якщо ви хочете придбати видання саме дитячої, художньої літератури чи нон-фікшн. З іншого, знайти потрібну книгу конкретного видавництва (а на Арсенал часто приходять з підготовленими списками), може стати цілим квестом.
«Шукала 5 книжок, які хотіла придбати, знайшла лише дві, — поділилася відвідувачка Олена. — Цікаво, що „Кухню терору“ польського репортера Вітольда Шабловського знайшла серед книжок про кулінарію».
Водночас фестиваль книголюбів дає можливість для спонтанних покупок.
«У розділі фантастики познайомився з чоловіком, що, як з’ясувалося, має схожий літературний смак. Порекомендував йому цікаве видання, і за його порадою також придбав роман — Дена Сіммонса, якого до цього не читав», — розповів Андрій.
Зазначимо, що участь у Книжковому Арсеналі беруть не всі видавництва. Зокрема, відмовилися «Komubook» та один з лідерів цього ринку «Фоліо». Видавці аргументували своє рішення небажанням працювати через посередників.
ЩО ПРЕДСТАВЛЯЮТЬ ТА ЯК ЗМІНИЛИСЯ КНИЖКОВІ ТРЕНДИ
- Не бійтеся читати про війну
Спеціальну секцію «Книга про російсько-українську війну» на Книжковому Арсеналі організувала муніципальна книгарня «Сяйво книги».
Керуючий книгарні «Сяйво книги» КП «Міський магазин» Гліб Малич. Фото авторки
«За два місяці підготовки ми обдзвонили всіх ветеранів, ветеранські видавництва, самвидави, шукаючи книги, написані військовими, починаючи з 2014 року, — поділився керуючий книгарні «Сяйво книги» КП «Міський магазин» Гліб Малич. — Вдалося зібрати 25 книжок-самвидавів ветеранів війни, більш як 30 книжок від ветеранських видавництв, які з 2014 року публікують твори наших військовослужбовців, а також видання понад 70 видавництв, які представляють свої книги на тематику війну.
Загалом понад 130 найменувань. Це документалістика, свідчення тих, хто пережив окупацію та полон, фотоальбоми та артбуки, художня література, комікси, поезія. Також щодня проводимо зустрічі з авторами».
Дослідниця книг про російсько-українську війну Ганна Скоріна. Фото ааторки
Детальніше про цікаві видання розповіла дослідниця книг про російсько-українську війну, співкоординаторка секції Ганна Скоріна.
«На цей час про російсько-українську війну видані 1200 назв книг з 2014 року, 220 з них — ветеранів. У нас представлена невелика їх частина, — зазначила вона. — Так, є «72. записки комбата» Олександра Вдовиченка, де він описав свій бойовий досвід у 72-й бригаді. Події відбувається до повномасштабного вторгнення, але ми бачимо її формування. Сам автор був комбатом, а тепер комбриг. Можемо прочитати завдяки кому відстояли місто Київ, хто втримав оборону столиці. Редагувала видання Тамара Горіха-Зерня, авторка «Доці». «З любов’ю — тато» відомого письменника Валерія Пузіка. Він почав писати її для сина на випадок якщо він загине. Дуже щемлива книга.
Видання секції. Фото авторки
«Спокійної ночі)» Максима Петренка написана у форматі переписки. На жаль, цей військовий зник безвісти, ми не знаємо, що з ним. Останній примірник цієї книги передала його мама. «Вірші та пісні» Гліба Бабича — остання з книг відомого поета, багато віршів якого покладені на музику. Гліб загинув у липні 2022 року неподалік Ізюма.
Секція «Книга про російсько-українську війну». Фото: Борис Корпусенко
Секція «Книга про російсько-українську війну». Фото: Борис Корпусенко
Секція «Книга про російсько-українську війну». Фото: Борис Корпусенко
Одна з моїх улюблених — «Мисливці за гратами» Андрія Кириченка. Він завжди писав поезію, не очікувала, що напише прозу. Здивував цими замальовками та рефлексіями, які допомагають дізнатися, що відчуває військовий на війні — його переживання, роздуми. Книги військових насправді сповнені теплотою, любов’ю і людяністю. Завжди кажу: не бійтеся читати такі книги, там немає «крові й кишок», там насамперед любов до людей».
- Нонфікшн: історія, репортажі, постаті
У цій секції представлено близько 1000 найменувань від майже 60 видавництв.
Директорка книгарні «Сенс» на метро Арсенальній Надія Вовк. Фото авторки
«У нас є книжки знаних видавництв, як «Лабораторія» чи «Віхола», так і невеличкі нішеві проєкти, які мають одну-дві книги, і для них це старт, перші кроки, — поділилася директорка книгарні «Сенс» на метро Арсенальній Надія Вовк. — Для нас важливо було показати ціннісні проєкти. Наприклад, журнал «Reporters», в якому журналісти та фотокореспонденти розказують, що відбувається в Україні. Або книжки видавництва «Їжакультура» про історію гастрономії України, це про нас і нашу ідентичність.
Зараз на перший план вийшли історія, репортажі та постаті.Книжки про «успішний успіх» пішли. Це диктує час, такі запити читачів».
- Художня література: актуалізація класики
В цій секції представлені близько 1500 найменувань від близько 60 видавництв — як великих, так і нішевих чи самвидаву.
Співвласниця книгарні «Книжковий Лев» Катерина Іванова. Фото авторки
«Раніше видавництва готували новинки до Форуму та Арсеналу, цьогоріч до Арсеналу заздалегідь не готувалися, — зауважила співвласниця книгарні «Книжковий Лев» Катерина Іванова. — Є лише кілька гарячих новинок. Наприклад, збірка поезій від журналу Vogue, або очікуваний наклад «Точки нуль» Артема Чеха. Здебільшого представлені книги, які видавалися або перевидавалися у 2022-2023 роках.
З 2022 року колосально зросла цікавість до класичної української літератури. Ми ніби це все пропустили, а те, що читали в школі, не було усвідомленим читанням. Помітно зріс і попит до сучасної української літератури — багато з’явилося і стала помітна жанрова література: фантастика, фентезі, детективи, антиутопії, і романтичні легкі книги. Останні роки відзначаються зрушенням ринку для українських авторів. Відсутність російськомовних видань дало поштовх видавати більше українських авторів та перекладів зарубіжної літератури. Візуально у нашій секції 50% складають саме книжки українських авторів».
- Дитяча література: якісні видання для наймолодших
В цій секції представлені близько 1700 найменувань від 58 видавництв.
Керуюча книгарні «Закапелок» Катерина Мокієнко. Фото авторки
«Ми розділили літературу за віком: від малюків та дошкільнят до підлітків, — розповіла керуюча книгарні «Закапелок» Катерина Мокієнко. — Акцент зробили на дошкільній література. В цей час дитина тільки вчиться читати, і її треба залучити, показати, як це цікаво. Обирали найякісніші видання. Є не лише лідери цього сегменту, як ВСЛ, Віват, Ранок, Коломар, Артбук чи Читаріум, а й маленькі видавництва, ФОП. Наприклад, видавництво Раїни Н., Юлії Сливки. Зазвичай вони не мають змоги брати участь в Книжковому Арсеналі.
Приємно, що діти вже знають, що хочуть — кажуть, я прочитав першу книгу з цієї серії, хочу другу і третю. Також у нашій секції окремо представлені комікси і графічна література для поціновувачів таких видань».
ЗА КНИЖКАМИ ТА ВРАЖЕННЯМИ
Вийти з Книжкового Арсеналу без стосика нових видань неможливо. «Вечірній Київ» запитав у відвідувачів, що цього разу вони собі обрали.
Відвідувачка Христина. Фото авторки
«Купила дві книжки про війну — «Доця» Тамари Горіха Зерня і «Збагнути Росію» Олександра Палія, — поділилася IT-аналітикиня Христина. — Ще мене зацікавило видання «Дослідники смерті» від «Віхоли» про судмедекспертизу та «Історії про життя, смерть і нейрохірургію» Генрі Марша. Взяла собі ще два видання Тімоті Снайдер — «Перетворення націй» та «Шлях до несвободи», спеціально їх шукала.
Не думала, що Книжковий Арсенал повернеться найближчим часом. Дуже зраділа, коли дізналися про його проведення. Ми спраглі до таких інтелектуальних заходів. Мені пощастило потрапити на презентацію Дмитра Кулеби «Війна за реальність», дуже цікава розмова. Також послухала про воєнний щоденник Володимира Вакуленка, який загинув в окупації. Взяла книжку, але поки що не зможу її читати».
Відвідувач Олег. Фото авторки
Олег, який працює в сфері інформаційних технології, на Книжковому Арсеналі вперше.
«Купив „Аеропорт“ Артура Гейлі, декілька років шукав, де придбати паперове видання, була тільки електронна версія, — розповів він. — Ще придбав „Копенгагенізуємося“ про урбаністику і велосипеди. Цікаво, бо сам пересуваюся містом на велосипеді. Збираюся ще взяти „Тисячоликий герой“ Джозефа Кемпбелла. Це фундаментальне дослідження міфології людства, яке показує, що всі міфи має схожу будову. На Арсеналі сподобалося, прийду ще раз. В цілому більше цікавлять саме книжки».
ВИБІР ПРЕЗИДЕНТА
Президент Володимир Зеленський та перша леді Олена Зеленська відвідали книжковий ярмарок у перший день, 22 червня. Президент України роздивлявся історичну літературу. Зокрема, обрав книгу Яна Мориса «Чому захід панує — натепер» про розвиток світової цивілізації та прогнози історика щодо майбутнього.
Президент Володимир Зеленський та перша леді Олена Зеленська відвідали книжковий ярмарок. Фото: Борис Корпусенко
Перша леді віддала перевагу художній та психологічній літературі та книгам про історичну постать княгині Ольги. Крім того, вона купила для сина комікси «Дюна: Дім Атрідів. Книга 1», які було створено на основі фантастичного роману-приквелу до твору «Дюна» Френка Герберта.
Президент Володимир Зеленський та перша леді Олена Зеленська відвідали книжковий ярмарок. Фото: Борис Корпусенко
Загалом подружжя придбало 12 видань:
— Максим Яковлєв «Теорії змов. Як (не) стати конспірологом» («Віхола»),
— Олександр Михед. «Позивний для Йова. Хроніки вторгнення» («Видавництво Старого Лева»),
— Анастасія Левкова. «За Перекопом є земля» («Лабораторія»),
— Браян Герберт та Кевін Дж. Андерсон. «Дюна. Дім Атрідів. Книга 1» («РМ»),
— Сергій Пєтков «Княгиня Ольга. Династійні таємниці правителів Русі» (Видавничий дім «АртЕк»), Сергій Пєтков «Княгиня Ольга. Наріжний камінь церкви і держави» (Видавничий дім «АртЕк»),
— Володимир Вакуленко. «Я перетворююсь… Щоденник окупації. Вибрані вірші» (Vivat),
— Ольга Маслова, Ніка Бєльська «Коли я нарешті висплюся? Як засинати і прокидатися із задоволенням» («Віхола»),
— Тімоті Снайдер «Про Тиранію. Двадцять уроків двадцятого століття. Графічна версія» («Човен»),
— Артем Чех «Хто ти такий?» (Meridian Czernowitz),
— Ян Морис «Чому захід панує — натепер» («Кліо»),
— «Telegraf#2. Креатив у війні» (Telegraf.Design).
Стенд в секції «Нонфікшн». Фото авторки
Книгарня «Сенс», яка представляє нонфікшн, одразу цим скористалася і зробила окремий стенд з цими книгами. І це мало ефект — серед топ-5 книжок секції на Книжковому Арсеналі перші місця за четвер-п’ятницю посіли «Позивний для Йова» та «Теорія змов».
Книжковий Арсенал триває лише кілька днів. Фото: Борис Корпусенко
ХI Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал»
Коли: 24 та 25 червня з 10:00 до 21:00
Де: Мистецький Арсенал, вулиця Лаврська, 10-12
Вартість квитків: 100 грн. Програма
У столиці триває Книжковий Арсенал. Фото: Борис Корпусенко
У столиці триває Книжковий Арсенал. Фото: Борис Корпусенко
У столиці триває Книжковий Арсенал. Фото: Борис Корпусенко
У столиці триває Книжковий Арсенал. Фото: Борис Корпусенко
У столиці триває Книжковий Арсенал. Фото: Борис Корпусенко
У столиці триває Книжковий Арсенал. Фото: Борис Корпусенко
У столиці триває Книжковий Арсенал. Фото: Борис Корпусенко
У столиці триває Книжковий Арсенал. Фото: Борис Корпусенко
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ», фото авторки та Бориса КОРПУСЕНКА
Sourse: vechirniy.kyiv.ua